Hücresel Avatar

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız ,

Peki hücreleri gençleştirmek mümkün mü?

Cildimize genç görüntüyü veren, cildi dik tutan; bağ dokuları ve cilt kalitesini sağlayan; kolajen üreten dokulardır. Bu dokuları, fibroblast denen hücreler oluşturur. Ortalama 30 lu yaşlardan sonra bu onarıcı hücrelerin üretimi azalır.

Fibroblast hücreleri balık ağı gibi çapraz şekilde birbirine bağlıdır. Bu hücreler ölmeye başladığında ağ kopmaya başlar, bağ dokusu gevşeyerek şarkar aşağıya doğru inmeye başlar.

Kolajen üreten dokuların da şekli bozulur ve cildimiz kolayca kırışarak git gide yaşlı bir görüntüye bürünür. Hücre ölümü yaşımız ilerledikçe devam ettiği için cildimiz gittikçe daha yaşlı görünür.

Exosome Nedir ?

Şöyle düşünelim son model bir bilgisayarımız var. (Bu bizim cildimiz olsun) Hızlı çalışıyor, renk kalitesi iyi bir içerisinde çok program var. Zamanla bu bilgisayarımızın yazılımı bozuluyor ve donmalar, takılmalar başlıyor. İşte bu aşama bilgisayarımızın düzgün çalışması için tekrar yazılımın yüklenmesi gerekir.

 

Cildimizin de bir yazılımı var aslında neyi ne kadar üreteceği bellidir. Üretimdeki eksiklik ya da fazlalık ciltte kusurlara neden olacaktır. Cildimizdeki bu yazılım kullanılan ürünler, güneş ışınları, beslenme eksiklikleri gibi birçok nedenden dolayı zamanla bozulur.

Yaşlanma hücrelerin eskisi gibi çalışmamalarından dolayı hücre içinde başlar. Yapılan birçok mezoterapi uygulamasında kullanılan ürünler hücre içerisine girecek teknolojiye sahip olmadıkları için etkileri kısa ve yetersiz olmaktadır.Exosome lar mükemmel yazılıma sahip olan habercilerdir. Hücre içerisine giderek oradaki hatalı ya da eksik olan yazılımı düzelterek genç yaşlarımızdaki gibi çalışmalarını sağlar.

Exosome tedavisi hücreleri gençleştiren mezoterapi tekniği ile uygulanan hızlı , uzun etkili bir cilt tedavisidir.

Exosome lar cilt gençleştirme dışında bir çok cilt hastalığı tedavisinde de güvenle kullanılmaktadır. (Akne , egzama ,rosa, cilt lekeleri gibi )

ExoSCRT Nedir ?